verim pane featured

Festival Verím Pane slávi štvrťstoročie. Čo bude nové?

Verím Pane má 25 rokov, v lete chce oživiť prvotnú myšlienku.

 

 

Začal sa ako prehliadka desiatich mládežníckych spevokolov a jednej kapely. Úplne v jednoduchosti a domácej atmosfére. Tento rok oslavuje festival Verím Pane už 25. výročie. Svoju prvotnú myšlienku chce oživiť.

 

Do začiatku okrúhleho ročníka festivalu gospelovej hudby na Orave “Verím Pane” ostáva menej ako 70 dní. Pôvodne bolo podujatie určené pre mládežnícke zbory spievajúce v kostoloch. K tomuto kroku by sa organizátori chceli vrátiť. „Festival Verím Pane je otvorený i pre začínajúce kapely a mládežnícke spevokoly. Oni si zahrajú doma alebo niekde na púti, ale inde veľmi nie,“ pozýva hlavný organizátor festivalu a rímskokatolícky kňaz Juraj Drobný. “Ak majú záujem vystúpiť, nech mi napíšu,” dopĺňa.

 

© Archív VP

Večerný program počas Verím Pane na amfiteátri v Námestove

 

Festival sa tradične spája s mottom Doma je doma. Heslo je vyjadrením jedného z hlavných cieľov podujatia, ktorým je želanie, aby sa kapely na festivale cítili ako doma. “Na iné festivaly sa chodia predviesť, na festival Verím Pane chodia domov. Nemusia hrať žiadnu formu, nech sú takí, akí sú,” približuje cieľ festivalu Drobný, ktorý za ním stojí od jeho vzniku.

Koncertovať sa bude aj v nedeľu a rozšíri sa Čajovňa

Minulý rok sa Verím Pane konalo len v skrátenej podobe od štvrtku do nedele. Aktuálny 25. ročník potrvá už od utorka do nedele (od 21. do 26. júla). Znovu sa bude koncertovať aj v nedeľu od 14:00 do 21:00, čo nebolo súčasťou programu už dva roky. Tento rok by organizátori chceli rozšíriť čajovňu, teda miesto, kde sa hudobníci stretávajú navzájom či s účastníkmi festivalu. Môžu si tu porozprávať alebo napríklad zahrať spoločenské hry.

 


Prečítaj si aj
rozhovor so zakladateľom festivalu Verím Pane Jurajom Drobným


 

Novinkou budú i paralelné programové bloky. To znamená, že ak bude program v amfiteátri končiť o 23:00, v Dome kultúry začne už o 21:00, čo účastníci doposiaľ nezažili. Novým prvkom by mal byť aj súboj kapiel – súťažiť budú v aktivite, v ktorej nie sú celkom doma. Podmienky hry sú zatiaľ tajomstvom.

 


 

Verím Pane ročne navštívi približne 500 – 600 účastníkov. Festival vznikol v auguste 1990 na školskom dvore v Horných Kočkovciach. Tu sa konal tri roky. Ďalšie dva pokračoval v Považskej Bystrici, až sa napokon udomácnil v Námestove na Orave, kde sa uskutoční aj toto leto. Viac o festivale možno nájsť na www.verimpane.sk.

 

Autor: Monika Tuková
Foto: Archív festivalu Verím Pane

 

verim pane