filip orlovsky _ featured 2

Čo ma naučila Keňa (1): Žiť naplno môžeš iba dnes

Za 160 šibalskými úsmevmi chalanov v Nyeri som spoznal túžbu žiť naplno, píše Filip Orlovský.

Filip Orlovský

  • Mladý muž nabitý pozitívnou energiou, ktorý sa ako dobrovoľník vybral do africkej Kene
  • V Záchrannom centre svätej Márie pre chlapcov z ulice trávil dni so 160 deťmi s rôznymi, často veľmi ťažkými životnými príbehmi
  • Ako dobrovoľník pracuje viac než 10 rokov v eRku - Hnutí kresťanských spoločenstiev detí
  • Študent 4. ročníka teológie v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule

 

Pred pár mesiacmi som sa vrátil domov. Po 90 dňoch dobrovoľníčenia v Keni. Wau, aké ťažké to tam muselo byť! A koľko chudoby! Dalo sa to vydržať? Mal si čo jesť? Máš ebolu? Vrátil by si sa ešte? Toto boli najčastejšie otázky po návrate domov.

 

Dobrá novina – kolednícka akcia eRka-HKSD, ktorá podporuje rôzne projekty vo východnej Afrike – ponúka jedinečnú príležitosť zistiť, že svet, to nie je len Slovensko či Európa. Že úchvatní ľudia žijú aj tisícky kilometrov od nás. Každý so svojím jedinečným životným príbehom, krásnym úsmevom, jednoduchosťou. Aj to, že Afrika nie je iba krajina chudoby, slnka a hladných detí.

 

© Filip Orlovský

Afrika nie je iba krajina chudoby, slnka a hladných detí, píše Filip Orlovský

 

Keďže sa snažím žiť s Bohom naplno, chytil som sa tejto príležitosti a mal možnosť stráviť tri prázdninové mesiace v meste Nyeri, ktoré sa nachádza pod druhým najvyšším vrchom Afriky. V Záchrannom centre svätej Márie pre chlapcov z ulice som za vyše 160 šibalskými úsmevmi chalanov spoznal ich konkrétne príbehy, ich dobré srdcia, ich túžbu ŽIŤ NAPLNO s tým, čo im Boh dal.

 

Každý z 90 dní bol iný, každý priniesol zážitky, skúsenosti a momenty, na ktoré nikdy nezabudnem a z ktorých budem žiť azda ešte 42,5 roka :).

 

A je tu opäť možnosť podeliť sa s nimi. Budem tak robiť rád v rámci nového seriálu na portáli igospel. Ozvem sa už čoskoro!

 

Váš Filip

 

Foto: Archív Filipa Orlovského