DSC_4991

GT 2016: Aké boli ženské finálové vystúpenia? (reportáž)

Reportážou sa vraciame k Veľkému finále v kategórii speváčka.

 

Ženskú sólovú kategóriu otvorila Lýdia Rišová z Považskej Bystrice. Devätnásťročná dobrovoľníčka na Ranči v Kráľovej Lehote nebola pred vystúpením vôbec nervózna. Čerstvo prekonaná choroba sa na jej výkone neodrazila a divákom svojou hrou na klavíri a spevom vyrobila husiu kožu. Po rozozvučaní prvých tónov piesne Snívam stále všetkých priviedla do Božej prítomnosti.

 

Foto: Martin Buzna

Lýdia Rišová zvíťazila v Gospeltalente 2016 s piesňou Snívam stále

 

Pri predstavovaní moderátori citovali jej slová z prihlášky: „Ak by som vyhrala, mohla by som Ocka chváliť s ešte väčším počtom ľudí.“ Všestranne talentovaná hudobníčka hrá okrem klavíra na husliach, cajone, bicích aj na gitare. Venuje sa predovšetkým tvorbe piesní chvál a inšpiráciou pre ňu je americká kapela Bethel.

 

Foto: Martin Buzna

Počas finálového vystúpenia v Gospeltalente sa Lýdia Rišová sama doprevádzala na klavíri

 

Porotcu Martina Husovského z kapely Komajota prekvapila pestrá škála hlasových farieb, ktorú speváčka predviedla. „Bolo to veľmi kvalitné prevedenie, mám slabosť pre klavír,“ dodal. Sima Martausová s humorom poznamenala, že nevie, prečo sa pred podujatím maľovala, keď jej to teraz všetko steká po tvári od dojatia. Rišo Čanaky zas ocenil čistotu spevu a hĺbku celej piesne.

 

Foto: Martin Buzna

V porote Veľkého finále Gospeltalentu sedeli Sima Martausová, Diana Rauchová, Richard Čanaky (na snímke sprava) a Martin Husovský

 

Keď na pódium vyšla druhá finalistka Stanislava Vassová, jej úprimná túžba podobať sa Ježišovej matke Márii prítomných dojala. „Mojím cieľom je povedať ženám či dievčatám, že popri mnohých dnešných celebritách, ktoré sa snažia zadávať pravidlá krásy, je Mária je najlepším ženským vzorom.“ Pieseň Mária – Kráľovná venovala uslzeným rodičom, ktorí hrdosť na svoju dcéru neskrývali. Napriek tomu, že Stanislava študuje popri vysokej škole ešte aj na konzervatóriu, bolo v jej hlase cítiť emocionálne rozpoloženie, ktoré v tých momentoch prežívala. Ťažko sa spieva so slzami v očiach. Pomohol jej však výkon gitaristu, ktorý ju sprevádzal. Porota ocenila myšlienku, hlboký text piesne, ale aj pestrosť hlasového prejavu.

 

Foto: Martin Buzna

Druhé miesto v kategórii speváčka súťaže Gospeltalent 2016 obsadila Stanislava Vassová s piesňou Mária – Kráľovná

 

Obe vystúpenia speváčok posunuli latku súťaže veľmi vysoko, čo potvrdzovali búrlivé potlesky z publika. Napriek tomu, že porota vyhlásila za víťazku Lýdiu Rišovú, Stanislava úprimne zablahoželala svojej súperke a tešila sa na pripravované turné víťazov.

 

Autor: Monika Ostrovská
Foto: Martin Buzna