coolband featured

CoolBand: Nevyhrali sme, ale Gospeltalent nás naštartoval

Skupinu CoolBand odštartoval Gospeltalent, veľmi odporúča aj ďalším prihlásiť.

 

Neúspech v súťaži nemusí vždy znamenať, že sa za vami zavrú posledné dvere. Dobrým príkladom je skupina CoolBand, ktorá v minulosti nevyhrala, no začala tvoriť a nahrávať. Dnes pripravuje druhé CD a všetkým odporúča zúčastniť sa súťaže Gospeltalent 2016.

 

Skladateľ a spevák Oďo Kuľbaga ako líder košickej skupiny CoolBand skúšal svoje šťastie v minulom ročníku Gospeltalentu neúspešne. To však jeho ani kapelu neodradilo a začali verejne pôsobiť. “Gospeltalent bola moja štartovacia čiara, odvtedy som začal prezentoval svoju tvorbu aj verejne. Nezáleží na to, či človek vyhrá, ale na tom, že ohlasuje vieru a nehanbí sa za to,” povedal zakladateľ a líder kapely Oďo Kuľbaga.

Po súťaži vydali prvé CD, zo zisku pokryli ďalšie

Kapela funguje dnes už siedmy rok spolu s mladými z košickej farnosti Nad Jazerom. Debutové CD s názvom “Pestrofarebne” sa im podarilo vydať vďaka finančnému príspevku ich kňaza. Peniaze, ktoré získali z predaja vo farnostiach, použili na prípravu druhého CD. “Bola pre mňa životná skúsenosť. Mal som pri sebe tiež ľudí, ktorí nešetrili aj kritikou, ale takou, ktorá nemala uraziť, ale povzbudiť urobiť to lepšie,” vysvetlil Kuľbaga, ktorý skladá piesne pre kapelu.

 

Skladateľ piesňou prezrádza vždy niečo osobné

Podľa neho je dobré, aby človek tvoriaci gospelovú hudbu túžil byť úspešný, a preto povzbudzuje súťažiacich, aby si dali na nahrávkach záležať. “Nie je na tom nič zlé, ak sme na seba prísni a chceme byť úspešní, hlavne preto, že tam ide aj o niečo viac ako len urobiť text “tralala”. Každý skladateľ v piesni prezrádza niečo osobné. V gospele je to spôsob, akým prežívame vieru a náš vzťah s Ním,” prezradil.

 

Základ kapely tvorí  päť členov, ktorí hrajú na klavír, elektrickú gitaru, bass gitaru, perkusie a cajon, a dvaja hráči na akustických gitarách. Vokalisti sú mladí z farnosti, ktorí sa striedajú podľa toho, kto má kedy čas. Kapela hráva na dekanátnych stretnutiach, mládežníckych sv. omšiach v košickej farnosti Nad Jazerom a v okolitých farnostiach.

 

Z pripravovaného druhého albumu sú vonku už tri piesne – Žobrák Boží, Ako strom a vianočná Svieť mi.

 

Autor: -mm-/-mo-
Obrázok: CoolBand