jilo helan _ featured

Zábavný Gospelový večer: Naživo vystúpia Miro Jilo a Pavel Helan

Známi pesničkári vystúpia v rámci tzv. Gospelových večerov v Košiciach.

 

Gospelové večery zo známymi interpretmi, ktoré na východe Slovenska odštartovali koncom októbra, si postupne nachádzajú cestu k stále väčšiemu počtu priaznivcov. Prispieť k tomu chce už štvrtý Gospelový večer, ktorý je veľkým lákadlom najmä pre fanúšikov zábavy a kvalitných textov. V kultúrnom centre kresťanov FUGA v Košiciach vystúpi vo štvrtok česko-slovenská dvojica pesničkárov Pavel Helan a Miro Jilo.

 

 

Interpreti sa spoznali vďaka hudobnému festivalu Verím Pane. Keď sa objavili v programe, ich spoločné črty odhadol prípravný tím relácie Doma je doma na TV LUX a pozval ich do živého vysielania. Potom sa stretli na samotnom festivale Verím Pane v Námestove a teraz ich budete môcť zažiť na jednom pódiu aj v košickom Kultúrnom centre kresťanov – FUGA. Dvaja vtipní jedineční pesničkári.

Kto je Miro Jilo?

„Hic maker a loptimista“ začína svoj popis Miro Jilo, v rodnom liste Miroslav Šmilňák, potomok košikárov, otec dvoch detí a príležitostný Mikuláš. Z biometrických údajov udáva 37 letokruhov, 172 cm, 84 kg aj s gitarou. Býva pri Dunaji, no v žilách mu prúdi rieka Topľa. Hrá „fotrovský folk“, je gitarista a dvorný skladateľ skupiny Metelica, s ktorou natočil 3 albumy a 50 videoklipov. Čo sa vlastnej tvorby týka, údajne „pred 100 rokmi“ nahral debutové CD s názvom Folk is Dad a k tomu 1 klip Malá mucha. Venuje sa aj detskej tvorbe, jeho pesničkám sa tešia fanúšikovia šriatka Fíha tralala. Pesničky Mira Jila prinášajú poslucháčom radosť a pomáhajú zabudnúť na každodenné starosti. O Pavlovi Helanovi tvrdí, že je to jeho český „puzzle“ brácho.

 


Prečítaj si aj:

Nový košický projekt: S gospelom sa bude dať stretnúť naživo


Kto je Pavel Helan?

Talentovaný lesný inžinier, ktorý začínal ako gitarista jazzbandu Young Pekáč Mojmíra Bártka, bol členom vokálneho kvarteta Alba Mons. Spolupracoval s Mladými brnianskymi symfonikmi pod vedením Tomáša Krejčího. Absolvoval gitarovú školu Ota Pinknera. Pôsobil ako učiteľ hudobnej výchovy v New Yorku. V roku 2007 získal prestížne ocenenie Krtka na festivale Záhrada. V roku 2008 vydal CD „Je (mne) príjemne“. Koncertoval v Malajzii a Hong Kongu ako hosť Tomáša Klusa. Taktiež hosťoval na Vianočnom koncerte Petra Bendeho, s ktorým Pavel spolupracuje. V roku 2013 sa stal finalistom súťaže Československo má talent a v roku 2014 vydal CD s názvom „iBúh“. V októbri odštartoval svoje Československé jesenné predvianočné turné počas ktorého si zakoncertuje aj so svojím slovenským „parťákom“ Mirom Jilom.

 

Koncert Mira Jila a Pavla Helana sa koná tento štvrtok 10. decembra o 19:00. Sála FUGA – kultúrne centrum kresťanov sa v Košiciach nachádza na Moyzesovej 62 (budova na rohu ulíc Timonova a Moyzesova, neďaleko Domu umenia.

 

Vstupenky na tieto podujatia v hodnote 5€ si možno zakúpiť na predajných miestach aj online v sieti Ticketportal. Hodinu pred koncertom aj na mieste konania koncertu. Gospelové večery organizuje občianske združenie Gospelová muzika, o. z. v úzkej spolupráci s občianskym združením FUGA, o. z., ktoré spravuje priestor nazývaný FUGA – kultúrne centrum kresťanov.

 

Zdroj: -ts- / Daniel Gašpierik
Foto: František Marcin