gregos

Vynovili gospelový hit: Nech sa stane od Križiakov aj s lyrics videom

Pieseň Nech sa stane od kapely Križiaci sa dočkala coveru. Stojí za ním zbor Gregos.

 

Stala sa stabilnou súčasťou omšového repertoáru naprieč celým Slovenskom a rokmi používania doslova zľudovela. Pieseň “Nech sa stane” od Križiakov s mariánskou tematikou teraz k novej verzii dostala aj lyrics video. Stojí za ňou spevácky zbor Gregos.

 

“Fiatom to začalo – to, že Nebo matkou si ťa nazvalo” je známy úvod obľúbenej skladby. V novom šate ho so zborom Gregos prezentuje Ľubomíra Hanušinová, ktorá v nahrávke hosťuje. Zbor má sídlo v Gregorovciach (filiálna obec farnosti Veľký Šariš), odkiaľ pochádza väčšina jeho členov, dopĺňajú ich však speváci od Prešova po Sabinov. Zbor Gregos má 20 spevákov a päť stálych hudobníkov, ktorých zostava sa pri jednotlivých projektoch dopĺňa o hostí.

 

Pieseň Nech sa stane spracovali ešte na ostatnom albume “Sedembolestnej” (2014), zbor však v týchto dňoch predstavil lyrics video z dielne Michala Diu (ZEUS graphics studio). Za produkciou skladby stojí Jozef Harničár (Hardy Studio v Malom Šariši).

 

 

Gregos má 27-ročnú históriu a venuje sa spevu na bohoslužbách v domácej farnosti, blízkom okolí či “u spriatelených prešovských františkánov a jezuitov,” dopĺňa Marcel Baláž zo zboru s tým, že počas roka pripravujú “aj pravidelné ekumenické modlitby Taizé, krížové cesty, vianočné koncerty a podobne“. Zbor dirigentsky vedú striedavo Monika Golodžejová a Adriana Ondrejová, hudobnú zložku majú na starosti manželia Mima a Marcel Michalskí a umeleckým vedúcim je Štefan Jeník.

 

Zbor štúdiovo nahral doposiaľ tri albumy a spolupracoval na viacerých projektoch, ako napríklad vlani pri tvorbe hymny k svätorečeniu Matky Terezy so Stankou Vassovou a Petrom Labancom. Gregos aktuálne pripravuje koncert venovaný stému výročiu zjavení vo Fatime, súčasťou má byť tematická autorská pieseň.

Pôvodná verzia piesne Nech sa stane od kapely Križiaci:

 

 

Autor: -ig-
Obrázok: Gregos/MichalDia