gospelparada-_-highlited

Medzinárodnej Gospelparáde vládnu Slováci

V rozhlasovej hitparáde gospelovej piesne sa zahraniční interpreti neuchytili. Dominujú domáci.

Gospelparáda

  • rozhlasová hitparáda gospelovej piesne, ktorú v týždennej periodicite vysiela Rádio Lumen
  • nový vysielací čas hitparády je v premiére každý štvrtok od 21:30 do 23:00, v repríze v stredy od 1:30 do 3:00

 

 

Hitparáda gospelovej piesne Gospelparáda v ostatných týždňoch ponúkla značný súťažný priestor zahraničným interpretom. Žiadny z nich však nezískal takú podporu ako domáci kresťanskí protagonisti. V rebríčku 15 skladieb dominujú aj celé mesiace.

Prvú päťku obsadili dve domáce skupiny

Aktuálnym lídrom Gospelparády na vlnách Rádia Lumen je tvorivá skupina Poetica Musica. Jej tri skladby sa v súťaži držia už deväť týždňov, pričom “Eliášov vánok” a “Jediná” obsadili v ostatnom vydaní prvé dve priečky hitparády. Pieseň “Sluha a Pán” si v nej drží piatu pozíciu. Prvú päťku najlepších aktuálne dopĺňa kapela Kéfas, ktorá sa so skladbami “Len s ním” a “Päť písmen” naposledy predstavila na treťom a štvrtom súťažnom mieste. Obe piesne ružomberskej kapely ponúka hitparáda v ich novom spracovaní (verzie 2014), Kéfas v nej možno počúvať už dlhých 15 súťažných týždňov.

 

©www.zuzanaeperjesiova.sk

Autorkou hudby i textov tvorivej skupiny Poetica Musica je Zuzana Eperješiová

 

O úspešnosti jednotlivých skladieb v hitparáde kresťanskej piesne rozhodujú hlasy od fanúšikov. Tí môžu za svojich favoritov zahlasovať online, pričom 15 súťažiacim môžu prideliť spolu 15 bodov. Hlasovanie trvá vždy týždeň, teda v období medzi dvomi vydaniami Gospelparády. V ostatnom kole hitparády Slováci obsadili aj ďalšie tri priečky. Šiesty a ôsmy je Boží Šramot s piesňami “Hojdačka” a “Daj mi šancu zmeniť svet“, ktoré sa do stredu rebríčka dostali ako novinky z predošlého vydania. V hitparáde má už stabilné miesto aj speváčka a skladateľka Sima Martausová, skladba “Želé” jej aktuálne vyniesla siedme miesto.

Darí sa iba dvom zahraničným skladbám, novinkou je hymna SDM

Napriek tomu, že autorka a moderátorka Gospelparády Diana Rauchová v ostatných týždňoch poskytla značný priestor viacerým zahraničným gospelovým interpretom, ostali v súťaži iba dvaja – Francesca Battistelli (pieseň Angel by your side) a Matthew West (Do something). Dlhodobo medzinárodnú hitparádu medzi novinkami naposledy doplnila ďalšia zahraničná skladba – nedávno predstavená hymna Svetových dní mládeže 2016 v Krakove “Błogosławieni miłosierni“.

 

Foto: www.zuzanaeperjesiova.sk