verim pane _ featured

Je tu jubilujúce Verím Pane, pamätá si aj prvých gospelákov

Zajtra sa začína najstarší gospelový festival na Slovensku – Verím Pane.

 

Ak ešte nemáte program na tento týždeň a ste fanúšikom gospelovej hudby, určite zavítajte na Oravskú priehradu. V Námestove jubiluje Verím Pane, najstarší domáci festival kresťanskej hudby. Vo svojom 25. ročníku prichádza s bohatou ponukou dobrej hudby, duchovného programu či tvorivých dielní.

 

Timothy, Janais, Križiaci, Sima Martausová, Credo, Sába, Boží šramot, 30tri, Kéfas, The Elements, Magnet, Kerygma, Cukor a soľ, Christallinus, Poetica Musica, S2G Band, 4Others, CoolBand, Sion, Ameň Kameň. To je len časť hudobných interpretov, ktorí sa predstavia na tohtoročnom Verím Pane. Chýbať nebudú ani umelci spoza hraníc ako napríklad pesničkár Pavel Helan alebo kapely A.M.Úlet či Hrozen.

Otec festivalu Juraj Drobný: Myslím, že nielen ja som tam doma

Festival Verím Pane, to sú “muzikanti a lektori bez nároku na honorár. Organizátori obetujúci svoje dovolenky či časť prázdnin. Helperi a účastníci festivalu znášajúci pohodlie i nepohodlie počasia a tvrdosť karimatiek a často i studenú vodu v sprchách. Námestovci viac či menej akceptujúci festivalový ruch,” hovorí hlavný organizátor festivalu a rímskokatolícky kňaz Juraj Drobný. Nedokáže presne povedať, čo všetko preňho festival znamená. “Jednoducho – som tam doma a myslím, že nielen ja,” uzatvára.

 

Jubilujúci ročník prináša novinky, atraktívne tvorivé dielne a zatiahne na hlbinu

Festival bude sprevádzať viacero noviniek. Jednou z nich je pokračovanie programu aj v nedeľu či turnaj hudobníkov v disciplíne, v ktorej nie je nikto z nich doma. Tradičné motto festivalu “Doma je doma” bude okrem rodinnej atmosféry na pódiu nasledovať i ponuka tvorivých dielní. Pôjde o aranžovanie kvetín, prácu v kapele, tvorivý ateliér, fotografickú dielňu “Gospelfoto” či “Detskú dielňu” pre najmenších. Opäť sa možno tešiť na prehliadku filmov Pilgrimfest i na novinky zo sveta spoločenských hier.

 


Prečítaj si aj:
Festival Verím Pane slávi štvrťstoročie. Čo bude nové?


 

Verím Pane by nebol bez dôležitej duchovnej zložky. Návštevníci, účinkujúci aj organizátori môžu využiť duchovné poradenstvo, zúčastniť sa duchovnej obnovy a festivalových svätých omší. Počas nich hudobne doprevádzajú spevokoly Effata, Fortuna, Mládežnícky zbor z Dolného Kubína a ďalšie.

 

 

Festival Verím Pane ročne navštívi približne 500 – 600 účastníkov. Festival vznikol v auguste 1990 na školskom dvore v Horných Kočkovciach. Tu sa konal tri roky. Ďalšie dva pokračoval v Považskej Bystrici, až sa napokon udomácnil v Námestove na Orave, kde sa uskutoční aj toto leto. Viac o festivale možno nájsť na www.verimpane.sk.

 

Autor: -ig- / Zdroj: TS Verím Pane
Foto: Verím Pane