titus hymna

VIDEO: Vznikla hymna blahorečenia Titusa Zemana, pozýva ísť za hranice síl

Hymnu predstavia naživo na ceremoniáli 30. septembra, stojí za ňou Poetica Musica. 

Poetica Musica

  • je tvorivá skupina, ktorá spája mladých talentovaných ľudí s cieľom vytvárať, ponúkať a prezentovať umelecké programy na rôzne spoločenské a duchovné témy
  • v nich poetickou a hudobnou formou sprostredkúva hodnoty, príbehy, postrehy zo života
  • stálymi členmi sú Martin Gnip (koordinátor, autor námetov, textov), Zuzana Eperješiová (texty, hudba, klavír, spev), Michal Lörinc (bicie, klávesy), Peter Jakab (gitara, mix, mastering) a Pavol Jakab (basgitara)

 

Poetica Musica ponúka len pár dní pred blahorečením dona Titusa Zemana hymnu s textom na motívy jeho života. Skladba Za hranicami spája poetickou a hudobnou formou hodnoty i príbeh. Naživo ju môžete počuť 30. septembra na Slávnostnom ceremoniáli v HANT Aréne. Proces tvorby, ako aj pohľad na osobu svätca nám priblížila autorka textu, hudby a interpretka Zuzana Eperješiová.

 

Prečo ste sa rozhodli hymnu vytvoriť?
Oslovili nás s možnosťou prispieť takto k celej udalosti a samotnej slávnosti a pozvanie som v mene našej tvorivej skupiny Poetica Musica rada prijala.
 
Ako vyzerala samotná tvorba?
Základnú hudobnú a textovú linku piesne Za hranicami som po častiach tvorila pár dní… Každý tvorí inak, ja najradšej s kusom papiera a s perom v ruke priamo za klavírom. Neskôr, keď boli text aj hudba hotové, sme sa všetci stretli, porozprávali o predstave a spoločne skúšali, hľadali celkovú formu piesne.
 
Bolo pre Vás vytváranie hymny na slávnosť výnimočné?
Vzhľadom na to, že ako tvorivá skupina máme za sebou pomerne dosť tematických programov a pásem, zhruba sme už vedeli, čo nás čaká. No na druhej strane, každá špecifická téma je výzvou a svojím spôsobom vždy trochu riskujeme…

 

 

Kto všetko sa na tvorbe podieľal?
Autorkou textu a hudby som ja, hymnu sme aranžovali v našom najužšom kruhu s PetromPavlom JakabovcamiMichalom Lörincom. Čo sa týka živého predstavenia hymny v sobotu, v deň slávnosti, spolupracuje s nami aj Martin Jeriga, ktorý vytvoril party pre sláčikové kvarteto a zároveň sprostredkoval spoluprácu s niekoľkými hosťami zo zoskupenia Jeho deti.
 
V nahrávke hrám na klavíri a spievam, Peter nahral gitary, Pavol basgitaru a Michal bicie. Naživo sa predstavíme my štyria a prídu nám pomôcť Jeho deti, teda Martin Jeriga, niekoľko spevákov a spomínané sláčikové kvarteto.

 

titus hymna poetica
 
Kedy ste po prvý raz počuli meno Titus Zeman?
Meno Titus Zeman sme okrajovo poznali už predtým, no bližšie sme sa s ním stretli v súvislosti so Zdenkou Schelingovou. Pavol Danko a tanečné divadlo ATak nás pozvali spolupracovať a my sme tak dostali vzácnu možnosť vytvoriť hudbu pre ich tanečnú inscenáciu o Zdenkinom živote – Chcela by som letieť. O Titusovi Zemanovi sme neskôr čítali v rôznych článkoch a tiež na webovej stránke, ktorá ponúka pomerne podrobné informácie (nielen) o jeho živote.
 
Čím si Vás získal?
Titus nás oslovil svojou odvahou a vytrvalosťou, dvoma veľmi dôležitými kvalitami muža, ktoré mu v spojení s obetujúcou sa láskou na jeho ceste viery pomohli dosiahnuť svätosť. Sú to tiež vlastnosti, ktoré sú v nás možno občas schované, ale Titus môže byť inšpiráciou, ako ich opäť objaviť.
 
Má hymna jasné posolstvo pre všetkých alebo je potrebné ho hľadať?
Tak ako je naznačené aj v refréne piesne, sme pozvaní kráčať až za hranice svojich ľudských síl. A tam, kde už možno nestačíme, nás ďalej poháňa pohľad na kríž, ktorý sa pre nás môže stať pomyselným majákom v tme, búrke a neistotách alebo v trápení a utrpení, tak ako to vidíme aj v živote samotného Titusa…

 
Autor: Kristína Zelná
Foto: Poetica Musica